Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index technologického trhu Nasdaq je nejníže za zhruba měsíc. Obavy z možného kolapsu čínské realitní společnosti Evergrande a jeho dopadů spustily rozsáhlý výprodej. Investoři též neklidně vyhlížejí zasedání americké centrální banky (Fed), které se koná tento týden.  Během úterý se ale situace začíná stabilizovat, evropské burzy jsou v plusu a podobně by mohly začít obchodování i ty americké.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl v pondělí o 1,78 procenta a uzavřel na 33 970 bodech. Širší index S&P 500 odepsal 1,70 procenta na 4358 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,19 procenta na 14 714 bodu.

Index S&P 500 nejvíce táhly dolů velké technologické společnosti Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Tesla.

Náladu na trhu zhoršují finanční problémy společnosti Evergrande. Celkové závazky podniku dosahují 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun). Její akcie v pondělí na burze v Hongkongu odepsaly přes deset procent a jsou nejníže za více než deset let. Potíže společnosti Evergrande s sebou stáhly celý akciový trh v Hongkongu. Přispěly i k poklesu evropských akcií a kryptoměn.

Ve středu Fed po dvoudenním zasedání svého měnového výboru zveřejní prohlášení. Očekává se, že nastíní postup při chystaném zpřísňování měnové politiky.

Analytici ze společnosti Morgan Stanley uvedli, že očekávají desetiprocentní korekci indexu S&P 500, pokud Fed začne svou měnovou politiku zpřísňovat. V případě, že se objeví známky zastavení ekonomického růstu by se korekce mohla podle nich prohloubit až na 20 procent.

Na devizových trzích vlivem problémů společnosti Evergrande klesl čínský jüan k dolaru na téměř měsíční minimum. Investoři preferují bezpečné měny.

Předseda správní rady společnosti Evergrande však věří, že se firma z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí. Uvedl to v dopise zaměstnancům. Firmě se podle něj podaří „překonat nejtemnější okamžik“ a developerské projekty dodá tak, jak slíbila. V dopise také uvádí, že Evergrande bude plnit závazky vůči kupcům nemovitostí, investorům, partnerům i finančním institucím.

V pomoc státu by ale firma podle mezinárodní ratingové agentury S&P Global Ratings doufat neměla.

„Věříme, že Peking by byl nucen zasáhnout pouze v případě, že dojde k dalekosáhlé nákaze, která způsobí, že padne několik velkých developerů, což by představovalo systémové riziko pro ekonomiku,“ uvedla ratingová agentura ve své pondělní zprávě. „Pád samotné Evergrande by k takovému scénáři pravděpodobně nevedl,“ dodala.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Pak se přidejte k více než 3000 čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.

f1a96b8a 62fd 0f5d afc6 8e98902a8fa4