Karel
Jaký máte názor na to, že u DIP není možnost určit obmyšlenou osobu, jako je tomu u jiných obdobných produktů. Opomíjí se skutečnost, že pokud zemře jeden z manželů, kteří měli děti, pak nemalou část investic určených k financování důchodu daného pozůstalého důchodce skončí formou dědictví u jejich potomků, jakožto neopomenutelných dědiců. Je to tedy jen další trestání rodičů, kteří vychovali děti a tím se posílili udržitelnost důchodového systému. Na bezdětné tento aspekt nijak nedopadá.
6) Tato otázka byla diskutována a pravděpodobně bude ještě diskutována i v rámci budoucích novel, protože snahou je mít podmínky u daňově podporovaných produktů pokud možno co nejpodobnější (při respektování odlišností daných povahou produktu). Argumenty pro a proti jsou různé, hlavním argumentem je však to, že v případě určení obmyšlené osoby není majetek součástí dědického řízení a neplatí se tak z něj odměna notáři (minimálně 2 tis. Kč, přičemž 2 % z majetku do 500 tis. Kč, 0,9 % z majetku 500 001 do 1 mil. Kč, 0,5 % z 1 000 001 do 3 mil. Kč a 0,1 % z 3 000 001 do 20 mil. Kč; z vyšších částek již odměna neplyne – toto platí pro celý zděděný majetek, nejenom pro majetek z DIP). Ve Vašem případě mi není zcela jasné, jak dochází k trestání rodičů s dětmi a jak se toto nedotýká bezdětných osob. Komu jinému chcete odkázat svůj majetek než svým potomkům (dětem)?
Pokud zemře manžel, tak dědí druhý manžel a děti, a to všichni rovným dílem (čili v případě dvou dětí se dědictví dělí na třetiny). Pokud manžel sepsal závěť, tak ji mohou děti jako neopominutelní dědicové napadnout, pokud nedostanou alespoň povinný díl, kdy nezletilé děti musí dostat alespoň 3/4 toho, co jim ze zákona náleží, a zletilé děti pak alespoň 1/4 (viz § 1643 odst. 2 občanského zákoníku). Čili v uvedeném případě, pokud by šlo o 2 zletilé děti (což lze u osoby zesnulé v důchodovém věku předpokládat), lze závětí oběma dětem odkázat 1/6 (2/12) a manželce 5/6; pokud by šlo o 2 nezletilé děti, tak by měly dohromady nárok na 1/2 (2 x 3/12) dědictví a manželce by zůstala druhá polovina (nicméně to bude spíše neobvyklá situace, například pokud syn/dcera zemřel/a a nechal/a po sobě vnuky, kteří mají nárok na jeho podíl na dědictví).
Kromě toho existuje institut vydědění (viz § 1646 až 1649 občanského zákoníku), pokud dědic neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi, o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl, byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo vede trvale nezřízený život.
Z výše uvedeného je patrno, že při 2 zletilých dětech lze manželce odkázat závětí 5/6 svého majetku (navíc manželka automaticky získá 1/2 společného jmění manželů, dědí se jen druhá část náležející zesnulému manželi, takže fakticky manželka získá 11/12 majetku a děti dohromady jen 1/12), čili rozdíl mezi určením obmyšleného a závětí není až tak velký (z hlediska podílu na dědictví). Pokud by závět nebyla vyhotovena, pak manželka získá 1/2 z titulu vypořádání společného jmění manželů a následně 1/3 z druhé poloviny (čili 1/6), dohromady tak získá 2/3 (4/6) a děti pak zbylou 1/3 (2 x 1/6).
Aleš Králík