Novým prezidentem Spojených států se stal Donald Trump. Republikáni navíc ovládli Senát a mají nemalou šanci i k získání sněmovny. Pokud se tak skutečně stane, Trump nebude mít v podstatě žádnou brzdu v prosazování své politiky. Nejvyšší soud navíc ovládají soudci, které jmenoval ještě za svého minulého mandátu. Roste tak pravděpodobnost, že Trump rozpoutá obchodní války, které zasáhnou především otevřené ekonomiky, jako je ta česká.

Koruna vůči dolaru proto prudce oslabuje, když dolar stojí 23,7 koruny, ještě v úterý to bylo 23,17 koruny. Česká měna oslabuje také vůči euru, když jedno euro stojí nyní už 25,43 koruny. Očekávání drtivého vítězství republikánů stahuje dolů také maďarský forint, neboť tamní ekonomika je obchodně závislá na Německu a Číně. V průběhu dopoledních hodin dochází k utlumení propadů.

Na obě dvě země mohou tvrdě dopadnout Trumpova cla. Co se týče Číny, Trump je připravený uvalit až 60procentní cla na zboží vyrobené v této východoasijské zemi. Zároveň oznámil, že v případě znovuzvolení zváží cla až do výše 20 procent na všechno importované zboží putující do USA, tedy opatření by se týkalo Německa i České republiky. Nicméně evropské akciové trhy se ráno probudily do zelených čísel, kdy německý DAX posiluje o 1,35 procenta nebo francouzský CAC 40 o více než dvě procenta.

Vítězství Trumpa je pozitivní pro bitcoin, jehož cena roste a jedna digitální mince se ráno obchodovala za 75 tisíc dolarů, což bylo posílení za 24 hodin téměř o devět procent. Trump se totiž letos označil za prokrypto kandidáta a je vnímaný jako menší riziko pro rozvoj kryptoměnového byznysu. Nyní ale bitcoin část zisků ztrácí.

Zlato pak naopak mírně ztrácí. Obdobně ceny komodit, včetně ropy, neboť jsou pod tlakem prudkého posilování dolaru, který zvyšuje jejich cenu při nákupu zahraničními investory.

Analytici obecně předpokládají, že Trumpovy plány na omezení imigrace, snížení daní a rozsáhlá cla by v případě jejich uzákonění vyvolaly větší tlak na růst inflace a výnosů dluhopisů než politika Harrisové. Výnosy amerických státních dluhopisů tak stouply na nejvyšší hodnotu za čtyři měsíce.

Trhy jsou nyní přesvědčené, že centrální banka USA (Fed) ve čtvrtek sníží základní úrok o čtvrt procentního bodu. V předobchodních hodinách ale pohyby termínovaných kontraktů ukazují na opatrnost ohledně budoucího vývoje.

Ceny termínových kontraktů na akciové indexy S&P 500 a Nasdaq, které umožňují investorům spekulovat na budoucí vývoj indexů, rostou ale výrazně přes dvě procenta, protože trhy se těší na slíbené snížení daní a menší regulaci podniků.


Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist