Téma: Kryptoměny

Kryptoměny

Ilustrace: Kryptoměny

Kryptoměny patří mezi velmi rizikové až čistě spekulativní investice. Ve zkratce se jedná o digitální mince, které běží na blockchainu, což je taková decentralizovaná účetní kniha. Nejznámějšími kryptoměnami jsou bitcoin a ether. Bitcoin je považován lidmi z oboru za uchovatele hodnoty, respektive taková by měla být jeho funkce dána tím, že jej je omezené množství. Ether je naopak kryptoměna sítě ethereum, což je takový decentralizovaný počítač na němž mohou běžet různé aplikace od finančních půjček po počítačové hry. Zvláštní kategorií pak jsou stablecoiny, což jsou kryptoměny, které jsou pevně vázané například na dolar nebo zlato.

Nakoupit kryptoměny lze mnoha způsoby, obvykle hrají hlavní roli tři faktory: anonymita, bezpečnost a poplatky.

Před nákupem kryptoměny je potřeba se nejdříve zabývat obstaráním si peněženky, kde budou nakoupené kryptoměny uložené. Hodně záleží na tom, jaký je účel nákupu kryptoměny. Pokud je jediným cílem nakoupit kryptoměnu a držet ji po dobu několika let, pak jsou nejvhodnější papírové nebo hardwarové peněženky. Lidem nakupujícím kryptoměny za tímto účelem se říká hodleři a jde v podstatě o dlouhodobé investory.

Pokud někdo kupuje kryptoměnu s cílem využívat ji aktivně k placení, bude chtít mobilní kryptopeněženku. Zde nejde ani tak o investování jako o užívání. S kryptoměnami je skutečně možné platit. První zemí, která jej přijímá oficiálně je jihoamerický Salvador.

Investor plánující s kryptoměnami aktivně obchodovat na burze využije zase sofwarovou kryptopeněženku. Tito lidé jsou obdobou traderů.

Co ale kryptopeněženka je?

Když si člověk koupí kryptoměnu, bude mít veřejnou adresu, na níž je uložena a ke které patří soukromý klíč. Veřejná adresa je ve formě čísel a písmen nebo může být převedena do QR kódu. K této adrese má přístup kdokoliv, což je mimochodem jeden z důvodů, proč není bitcoin anonymní. Naopak transakce lze v síti sledovat poměrně snadno. Soukromý klíč pak je potřeba k tomu, aby majitel účtu mohl kryptoměnou disponovat. Pokud o něj přijde bez možnosti obnovení, ztrácí i veškeré finanční prostředky, jako by ztratil peněženku na ulici. Peněženka je tak nástroj pro uchování těchto údajů.

Kryptoměny si pak lze pořídit vícero způsoby. Existují směnárny, burzy, kryptomaty nebo si lze digitální mince směnit za běžné peníze s kryptoveksláky.